Anahtar kelimeler neden seo için önemlidir

SEO stratejiniz için olmazsa olmazdır. Bu yüzden, analitik bir yaklaşım kullanmalısınız. Öncelikle, potansiyel ziyaretçinizi düşünün. Ne tür bir arama yapıyor, ne istiyorlar? Sayfanızı yüzlerce farklı terim için optimize edemezsiniz. İşte bu yüzden çok özel sorguları tercih etmeli ve neyi optimize ettiğimize karar vermemiz gereklidir. Akılda tutulması gereken 3 önemli şey var: sıklık, rekabet ve alaka bunlara çok dikkat etmemiz gerek.
Anahtar kelime araştırma sürecimiz, AKH, (Anahtar Kelime Hacimi), frekans (insanların bir şeyler aradığı sıklık) ile rekabet arasındaki ilişkidir (piyasanın ne kadar rekabetçi olduğu). AKH, anahtar kelimeler arasında en büyük potansiyelin hangisinde olduğunu ve sitenize daha çok hedefli trafik çekmek için hangisinin daha çok katkı sağlayacağını bulmak konusu ile ilgili yardım eder.

AKH araştırması yaparken yaparken çoğumuz hedefleyeceği anahtar kelimeyi aramaz. Amaç hazırladığımız içerikleri tanımlayan önemli anahtar kelimelere yer vermektir. Bu bizlere arama motorlarında daha görünür kılacak, hedeflenen anahtar kelimemize daha fazla katkı sağlayacaktır.

Şimdi Uygulamalı Örneğimizi İnceleyip bakalım:

Bir cep telefonu satışı yapan e-ticaret sitesine sahip olduğunuzu varsayalım bakalım neyle karşılaşacaz;

Örnek 1:  Kullanıcı “samsung” araması yapıyor.

Bu kelime de arama sonuç sayfalarında iyi bir konumda yer almak isteyebilirsiniz. Bu gerçekten çok aranan bunun yanı sıra da rekabet oranı çok yüksek bir anahtar kelimedir. Ayrıca, potansiyel kullanıcınınızın yeni bir telefon satın almak istemediğini, yalnızca bazı bilgilere ulaşmak ve görselleri incelemek için arama yaptığını dikkate alacak olursak, burada sizin sayfalarınızın bununla pek alakalı olmadığını esasen bu aramanın da bir dönüşüme uğramayacağını belirleme etmiş oluruz.

Örnek 2:  Kullanıcı, “İphone 7 Plus 128GB Siyah” araması yapıyor.

Şimdi, bu uzun anahtar kelimeyi “İphone” gibi sıklıkla aranan bir anahtar kelime değil. Ancak bu arama sizin sitenizle oldukça alakalı ve rekabet oranı yüksek olmaya ilaveten dönüşümle sonuç vermesi çok yüksek olasılıkli bir anahtar kelime. Bu anahtar kelime de, büyük ihtimalle daha kısa süre de daha iyi sıralarda  da yer alabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması SEO sürecinin en önemli bölümlerinden biridir. Her şey dönüşümler ya da gelen trafikle ne yapmak istediğiniz ile ilgilidir. Daha çok trafik mi yoksa daha fazla dönüşüm getirecek trafik mi? Dönüşüm optimizasyonu çok daha farklı bir konudur. Bunu ilerleyen zaman içinder da ele alacağım ve bununla alakalı bir içerik yayınlayacağım.